Akt nadania sztandaru jednostki organizacyjnej Służby Więziennej
Akt Nadania Sztandaru Jednostki Organizacyjnej Służby Więziennej
Na podstawie obwieszczenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 czerwca 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sztandaru jednostek organizacyjnych Służby Więziennej, zamieszczamy nowy wzór formularza Aktu nadania sztandaru jednostki organizacyjnej Służby Więziennej w interaktywnym formacie PDF. Wzór obowiązuje od dnia 22 czerwca 2024 r.
Akt objęty tekstem jednolitym: Dz.U. 2010 nr 143 poz. 967
Obowiązujący akt prawny: Dz.U. 2024 poz. 846
Dz.U. 2024 poz. 846
Załącznik
Akt nadania sztandaru jednostki organizacyjnej Służby Więziennej
Wprowadzenie
Sztandar jednostki organizacyjnej Służby Więziennej to symbol o wielkim znaczeniu, który składa się z kilku kluczowych elementów: płata, głowicy, drzewca i szarfy. Poniżej przedstawiamy szczegółowy opis każdego z tych elementów.
Płat Sztandaru
Płat sztandaru jest kwadratową tkaniną o boku długości 100 cm. Strona główna płata jest czerwona, a strona odwrotna szafirowa. Jeden z boków płata jest wszyty w skórę, która jest przymocowana do drzewca gwoździami. Pozostałe boki są obszyte srebrną frędzlą o szerokości 7 lub 9 cm.
Na stronie głównej znajduje się wizerunek orła białego o wymiarach 48 x 44 cm, haftowany srebrnym i złotym szychem. Nad orłem umieszczony jest napis „SŁUŻBA WIĘZIENNA”, a pod orłem napis „W SŁUŻBIE RZECZYPOSPOLITEJ”. Między nimi znajduje się dodatkowy napis „BÓG HONOR OJCZYZNA”.
Na stronie odwrotnej płata widnieje znak graficzny Służby Więziennej lub symbol nawiązujący do tradycji jednostki organizacyjnej oraz jej nazwa.
Głowica Sztandaru
Głowica sztandaru wykonana jest z białego metalu i składa się z wizerunku orła, podstawy oraz tulei mocującej głowicę do drzewca. Wewnątrz podstawy głowicy może znajdować się zminiaturyzowany akt nadania sztandaru.
Drzewce Sztandaru
Drzewce sztandaru wykonane jest z drewna toczonego, ma średnicę 4 cm i długość 255 cm. Jest dwudzielne, połączone tuleją z białego metalu. Na górnym końcu drzewca znajduje się głowica, a na dolnym stożkowe okucie z białego metalu.
Pod głowicą umieszczone jest jedenaście kółek, które odpowiadają kółkom na brzegu płata sztandaru. Na drzewcu w dniu wręczenia sztandaru umieszcza się gwoździe honorowe oraz pamiątkowe, które mogą zawierać napisy z datami i wydarzeniami odnoszącymi się do historii jednostki organizacyjnej.
Szarfa Sztandaru
Szarfa sztandaru wykonana jest w kolorach białym i czerwonym, zgodnych z barwami Rzeczypospolitej Polskiej. Jej szerokość wynosi 15 cm. Szarfa jest zawiązana w kokardę i umieszczona na tulei głowicy, a jej końce sięgają do dolnego brzegu płata, zakończone srebrną frędzlą.
Projekt i Zatwierdzenie Sztandaru
Barwny projekt sztandaru w skali 1:3, zawierający opis i uzasadnienie proponowanych symboli oraz wykaz gwoździ honorowych i pamiątkowych, kierownik jednostki organizacyjnej przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości do zatwierdzenia. Zatwierdzony projekt przechowywany jest w archiwum Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Fundowanie i Wręczanie Sztandaru
W przypadku ufundowania sztandaru, fundator jest wymieniany w akcie nadania. Sztandar wręcza jednostce organizacyjnej Minister Sprawiedliwości lub w jego imieniu Dyrektor Generalny Służby Więziennej, bądź inna upoważniona osoba. Ceremonia wręczenia sztandaru jest uroczysta i określona w ceremoniale Służby Więziennej. Wzór aktu nadania sztandaru określa załącznik do rozporządzenia.
Gwoździe Honorowe i Pamiątkowe
Podczas wręczania sztandaru w drzewce wbija się gwoździe honorowe oraz pamiątkowe. Wbijanie tych gwoździ odbywa się w uroczysty sposób, zgodnie z ceremoniałem Służby Więziennej. Gwoździe honorowe mogą zawierać napisy wskazujące fundatorów sztandaru, a gwoździe pamiątkowe mogą upamiętniać ważne wydarzenia związane z jednostką organizacyjną.
Przechowywanie Sztandaru
Sztandar na stałe znajduje się w jednostce organizacyjnej, której został nadany. Jest przechowywany w miejscu zapewniającym jego ochronę przed utratą i zniszczeniem, oraz jego należyte uhonorowanie. Centralny Zarząd Służby Więziennej prowadzi ewidencję nadanych sztandarów, uwzględniając m.in. nazwę jednostki, fundatora, datę i miejsce wręczenia oraz imię i nazwisko osoby wręczającej i przyjmującej sztandar.
Przekazanie Sztandaru
W przypadku likwidacji jednostki organizacyjnej lub ponownego nadania sztandaru, dotychczasowy sztandar przekazuje się do Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Przekazanie odbywa się w formie uroczystej, a sporządzony protokół zawiera opis sztandaru, wzmiankę o przekazaniu aktu nadania i wręczenia oraz podpisy osoby przekazującej i przyjmującej. Dotychczasowy sztandar może być wypożyczony jednostce organizacyjnej lub innej instytucji za zgodą Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.