Jednolity Plik Kontrolny


Efektywne i proste w obsłudze narzędzie dla przedsiębiorstw, biur rachunkowych i jednostek samorządu terytorialnego
Już ponad 1 000 firm korzysta z naszego rozwiązania do generowania plików JPK

Generowanie JPK
Nowy Plik JPK

Tworzenie nowych plików JPK z danych, które wprowadzisz do skoroszytu

Edycja pliku JPK
Weryfikacja Pliku JPK

Podgląd pliku JPK, edycja i ponowny zapis

Scalanie JPK
Scalanie Pliku JPK

Scalanie wielu plików JPK w jeden, ostateczny plik

Tworzenie JPK

Zapoznaj się z zaletami naszych skoroszytów do generowania plików JPK

  • Intuicyjna obsługa – niezwykle prosta
  • Brak instalacji (po prostu otwierasz plik w Excelu)
  • Elastyczna oferta cenowa, Gwarancja aktualizacji prawnej
  • Możliwość łączenia (scalania) danych z wielu plików JPK
  • Import danych z plików CSV, TXT, XLS, XLSX, XML, DBF, ODS
  • Sprawdzanie czy podmiot jest czynnym podatnikiem VAT
  • Dostosowanie JPK do importu danych z różnych typów źródeł
  • Rozdział nr. NIP na: kod kraju i część cyfrowo-literową
  • Podgląd zawartości gotowego już pliku JPK
  • JPK oparty na oryginalnych schematach Ministerstwa Finansów
  • Sprawdzanie poprawności danych i zapis w formacie XML
  • Możliwość ukrycia nieużywanych kolumn z danymi
  • Sprawdzanie aktywności numeru VAT w MF
  • Generowanie JPK (zapis 100 tysięcy faktur nawet w 2 minuty)
  • Wczytywanie plików XML JPK_VAT (3) do skoroszytu JPK_V7M
  • Dostępna anglojęzyczna wersja JPK_V7M i JPK_V7K
  • Mechanizm automatycznej weryfikacji poprawności kwot podatku należnego i naliczonego w odniesieniu do faktur sprzedaży i zakupu
  • BAZA KONTRAHENTÓW w JPK_VAT - wprowadź listę podmiotów i  zautomatyzuj wypełnianie arkuszy danymi kontrahentów

Nasz JPK_VAT jest zintegrowany z formularzem VAT-7 lub VAT-7K – zapoznaj się z rozwiązaniem

Zgodnie z założeniami przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. określono zakres danych, które ma zawierać nowy plik JPK_VAT zawierający również dane umieszczane dotychczas w deklaracjach VAT-7/VAT-7K. Ostatecznie od 1 października 2020 r. struktura JPK_VAT (3), została zastąpiona przez nową wersję schemy, występującą w dwóch wariantach:

  • JPK_V7M(1) - dla podatników rozliczających się miesięcznie
  • JPK_V7K(1) - dla podatników rozliczających się kwartalnie

Celem nowej struktury miało być uproszczenie rozliczeń z urzędem skarbowym, jak również zmniejszenie obciążeń sprawozdawczych podatników VAT. Na bazie zmienionych przepisów deklaracje VAT-7 i VAT-7K zaczęły być przesyłane łącznie z informacją o ewidencji zakupów i sprzedaży w jednym dokumencie elektronicznym, tj.  JPK_VAT, co zniosło obowiązek obsługi odrębnych plików (deklaracji i ewidencji VAT), należy to uznać za pozytywną zmianę, z drugiej jednak strony, struktura JPK_V7(1) była znacznie bardziej rozbudowana względem poprzedniej schemy (pojawiła się m.in. duża ilość oznaczeń kodów GTU), dlatego też dla komfortu korzystania ze skoroszytu przygotowaliśmy mechanizm ukrywania kolumn, które z racji formy Państwa działalności nie będą wypełniane. Dzięki tej dodatkowej funkcjonalności zdecydowanie wzrasta przejrzystość i wygoda wypełniania naszego skoroszytu JPK_VAT.

Z dniem 1 lipca 2021 r. Ministerstwo Finansów wprowadziło szereg zmian dotyczących zasad wypełniania JPK_V7m/k (m.in. implementację pakietu VAT e-commerce, dodatkowe przyspieszone terminy zwrotu podatku VAT, usunięcie kilku oznaczeń GTU). Nie implikowały one jednak na tamten czas zmianą wersji struktury. Jednorazowa aktualizacja schemy JPK_VAT z deklaracją, uwzględniająca wszystkie modyfikacje, które weszły w życie od 1 lipca 2021 r. do 1 stycznia 2022 r. została zaimplementowana do nowego schematu JPK_V7m(2) i JPK_V7k(2) obowiązującego od dnia 1 stycznia 2022 r.

W ofercie mamy również skoroszyt umożliwiający generowanie plików XML struktury JPK_GV, czyli wewnętrzną ewidencję czynności dokonywanych na rzecz innego członka tej samej grupy VAT. Obowiązek comiesięcznych rozliczeń w tym zakresie wchodzi w życie od 1 lipca 2023 r.

Zakup gwarancji aktualizacji prawnej skoroszytów JPK uprawnia Państwa do otrzymania aktualnej wersji pliku (zgodnej z najnowszymi przepisami prawa) w ramach roku licencyjnego, w przypadku wprowadzenia zmian struktury przez Ministerstwo Finansów.

Zautomatyzuj proces importu danych do nowej wersji skoroszytu JPK_V7M i generuj pliki XML

Oferujemy również możliwość przygotowania narzędzi automatyzujących import danych do skoroszytów JPK z różnych źródeł, w tym z zestawień w Excelu opracowanych przez klienta na własne potrzeby. Jeśli tego typu wsparcie jest Ci niezbędne, zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Mamy duże doświadczenie w realizacji tego typu projektów.

Z dniem 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy prowadzący księgi podatkowe i wytwarzający dowody księgowe w formie elektronicznej, są zobligowani do przekazania w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego struktury JPK na żądanie organów podatkowych. W okresie 1 lipiec 2016 r. - 30 czerwiec 2018 r. obowiązek ten dotyczył wyłącznie dużych przedsiębiorców.

JPK na żądanie obejmuje 7 struktur:

  • JPK_FA — faktury VAT,
  • JPK_MAG — magazyn,
  • JPK_PKPIR — podatkowa księga przychodów i rozchodów,
  • JPK_KR — księgi rachunkowe,
  • JPK_EWP — ewidencja przychodów,
  • JPK_WB — wyciąg bankowy,
  • JPK_FA_RR — faktury VAT RR (obowiązuje od 1 września 2019 r.).

Organ podatkowy, w toku czynności sprawdzających, może zażądać przekazania jednej albo kilku z wymienionych struktur, w ciągu 3 dni od wezwania. W uzasadnionych przypadkach (np. duża ilość danych, nieobecność osoby odpowiedzialnej), możesz zwrócić się o wydłużenie terminu na przekazanie żądanej lub żądanych struktur JPK. W przeciwieństwie do struktury JPK_VAT, struktury 'na żądanie' nie podlegają korekcie.

JPK za darmo

Przetestuj, sprawdź funkcjonalność naszy skoroszytów!

Masz problem z weryfikacją pliku XML? Pobierz nasze skoroszyty i weryfikuj poprawność swojego JPK za darmo.

Udostępnione poniżej wersje demonstracyjne mają wszystkie funkcje płatnych wersji.
Wersje demonstracyjne skoroszytów nie zapisują wszystkich danych z arkuszy do pliku JPK.

Zakup JPK

Zakup skoroszytu uprawnia do nabycia 12 miesięcznej licencji dla jednego podmiotu gospodarczego (numeru NIP) na korzystanie z produktu, którą po roku można odnowić. W przypadku chęci nabycia dłuższej licencji, prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta.

Zakup jednolite pliki kontrolne

Komputer PC z oprogramowaniem Microsoft Windows: 7/8/10/11,
pakiet Microsoft Office: 2007/2010/2013/2016/2019/365. Pliki nie działają na komputerach MAC, jak również w takich programach jak Libre Office czy Open Office.

tworzenie-jpk

Przydatne informacje w czasie pracy ze skoroszytami JPK

To nowa struktura, następca JPK_VAT (3), obowiązująca od dnia 1 października 2020 r. Jest to zestaw informacji o fakturach zakupów i sprzedaży za dany okres. JPK_V7M/K składa się dwóch części: ewidencyjnej - ewidencji VAT oraz deklaracyjnej - VAT-7. W odróżnieniu od JPK_VAT (3) obie wypełniamy równocześnie i zapisujemy do jednego pliku XML. Aby utworzyć plik XML możesz importować dane bezpośrednio z systemu finansowo-księgowego twojej firmy, jeśli z takiego korzystasz, lub wprowadzać dane do naszych skoroszytów ręcznie. Wygenerowany plik JPK przesyła się wyłącznie w wersji elektronicznej do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli rozliczasz się kwartalnie.

Aby wysyłać co miesiąc plik JPK_VAT z deklaracją do Urzędu Skarbowego, należy użyć opracowanego przez Ministerstwo Finansów bezpłatnej aplikacji KLIENT JPK WEB. Udostępniamy dla Państwa INSTRUKCJĘ. Po zrealizowaniu wysyłki Klient JPK Web generuje UPO. Dodatkowo Urzędowe Poświadczenie Odbioru, po wpisaniu numeru referencyjnego można pobrać na stronie mikro-jpk.mf.gov.pl

Klient JPK Web służy również do wysyłki pozostałych struktur 'na żądanie' do urzędu skarbowego.

Plik JPK_VAT z deklaracją musi zostać złożony do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Jeśli dzień ten wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, następuje przesunięcie do pierwszego dnia roboczego.

Przy pomocy oferowanych przez nas skoroszytów JPK w Excelu należy wygenerować plik XML, klikając na żółty przycisk "Zapisz JPK do pliku", znajdujący się w górnej-środkowej części pierwszego arkusza. Kolejny krok to wczytanie pliku XML do webowej aplikacji "Klient JPK WEB" i jego wysyłka do bramki Ministerstwa Finansów.

Import danych do naszych skoroszytów to bardzo proste zadanie. W tym celu zapraszamy do zapoznania się z krótką instrukcją. Do skoroszytów JPK można również wczytać utworzony wcześniej plik XML. Dane można oczywiście wpisywać również ręcznie, np. na bieżąco prowadząc działalność gospodarczą. Import danych możliwy jest z plików CSV, TXT, XLS, XLSX, XML, DBF, ODS.

Otrzymasz od Ministerstwa Finansów SMSem lub na adres e-mail standardową informację o wystąpieniu niezgodności z prośbą o sprawdzenie składanych plików JPK_V7M/K oraz kontakt z właściwym US, aby wyjaśnić stwierdzone wątpliwości i ewentualnie skorygować złożony JPK_V7M/K.

Jeżeli korzystasz ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, wskazanego w ustawie o VAT. Dotyczy to sytuacji, kiedy:

  • sprzedajesz wyłącznie towary i świadczysz usługi zwolnione z VAT (zwolnienie przedmiotowe – art. 43 ust. 1),
  • sprzedajesz towary i świadczysz usługi, które są opodatkowane VAT, ale korzystasz ze zwolnienia podmiotowego (zgodnie z art. 113 ust. 1 lub 9), ponieważ twój obrót był mniejszy niż 200 tys. zł.

Od 1 stycznia 2018 r. ok. 1,6 mln mikroprzedsiębiorców, składających deklaracje VAT-7 lub VAT-7K dołączyło do grona podatników zobligowanych do prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (czyli rejestru sprzedaży i zakupów VAT) oraz przesyłania zestawienia swoich operacji gospodarczych w postaci pliku XML, czyli struktury JPK_VAT. Comiesięczne wysyłanie JPK_VAT objęło przedsiębiorstwa zgodnie z poniższymi etapami:

  • od 1 stycznia 2018 r. mikroprzedsiębiorstwa
  • od 1 stycznia 2017 r. małe i średnie przedsiębiorstwa
  • od 1 lipca 2016 r. duże przedsiębiorstwa

Pozostałe pliki JPK (JPK_PKPiR, JPK_EWP, JPK_FA, JPK_MAG, JPK_WB, JPK_KR) obowiązują od 1 lipca 2018 r. Są to pliki, które należy przekazać tylko na żądanie organów podatkowych – czyli nie wysyłamy ich co miesiąc jak ma to miejsce w przypadku plików JPK_VAT.

JPK_VAT ma charakter informacji podatkowej, dlatego niezłożenie go w terminie może spowodować sankcje karno-skarbowe. W zależności od okoliczności może to być wykroczenie lub przestępstwo. Co wyznacza granicę między nimi? Po pierwsze wartość uszczuplenia należności podatkowej – jeżeli przekracza ona 10 000 zł, jest to przestępstwo. Dodatkowo pod uwagę bierze się motywy działania sprawcy, stopień szkodliwości społecznej oraz sposób dokonania czynu.

Nie. Choć nasze skoroszyty można otworzyć w Open Office, to nie będzie w nich działał żaden przycisk. Nasze skoroszyty działają w Microsoft Excel 2003, 2007 i późniejszych (2010, 2013, 2016, 2019, Office 365, ..).

Jeżeli używają Państwo w swoim biurze Open Office, sugerujemy rozważyć wykupienie subskrypcji Office 365, przynajmniej na jedno stanowisko. Dane donaszych skoroszytów można przygotować w Open Office, a na tym jednym stanowisku używać skoroszytu JPK_VAT do ostatecznego tworzenia i wysyłania plików JPK. Typowy pakiet Office 365 Business instaluje na wskazanym przez użytkownika komputerze takie same programy MS Office jak te z wersji „z pudełka”. (Jedyną różnicą jest to, że w przypadku subskrypcji wersje instalacyjne są pobierane z Internetu). Pierwsze 30 dni subskrypcji jest „na próbę” (można z niej wtedy zrezygnować bez żadnych opłat). Potem można ją wykupić w trybie miesięcznym (koszt - ok. 35 zł netto /mies).

Nasze skoroszyty wymagają Excela 2003, 2007 lub późniejszych (2010, 2013, 2016, …), działają na komputerach typu PC. UWAGA ! Skoroszyty nie będą działać na komputerach typu MAC. Dodatkowo nasz produkt korzysta z pewnego komponentu, który jest dostępny w standardowych Windows 7 i następnych (8, 10, …). W Windows XP nasze skoroszyty również będą działać, o ile jest w nich zainstalowany, co najmniej SP2.

Najlepiej jest przekonać się, pobierając wersję demonstracyjną i sprawdzając, czy działają w niej przyciski zapisujące i odczytujące pliki JPK. (Technicznie wersja demonstracyjna jest identyczna z wersja produkcyjną).

Nie. Dane do wypełnienia naszych skoroszytów przygotowuje sam użytkownik. Można je wczytać z jednego lub kilku plików JPK uzyskanych z programów księgowych. Można je też eksportować z systemu księgowego do Excela, przekształcić w odpowiedni układ kolumn, skopiować i wkleić do odpowiednich list w naszym skoroszycie. Można wreszcie po prostu wpisać je ręcznie (ma to sens w przypadku bardzo małej liczby dokumentów).

Działanie naszych skoroszytów jest proste – co jest wpisane do skoroszytu, to zostanie zapisane do JPK.

Nie. Działanie naszego skoroszytu kończy się na stworzeniu pliku JPK (*.xml). Aby wysłać go do Ministerstwa Finansów, należy użyć specjalnego programu wysyłającego np. darmowej aplikacji Ministerstwa Finansów Klient JPK 2.0.. Autoryzować wysyłkę należy poprzez bezpłatny profil zaufany eG0 lub podpis kwalifikowany.

Do wysłania pliku JPK_VAT z deklaracją VAT-7 lub VAT-7K na serwer Ministerstwa Finansów należy posłużyć się specjalnym webowym programem Klient JPK WEB - bezpłatną aplikacją udostępnioną przez Ministerstwo Finansów przed wejściem w życie nowej struktury JPK_V7M / JPK_V7K. Każda wysyłka dokumentów JPK jest oznaczana na serwerze MF odpowiednim numerem referencyjnym. Posługując się tym numerem, można potem sprawdzać stan jej przetwarzania. Gdy przetwarzanie zakończy się sukcesem – podając numer referencyjny można odebrać i wydrukować UPO.

Wysyłając pliki JPK_VAT do Ministerstwa Finansów można posłużyć się bezpiecznym podpisem elektronicznym (e-podpis), Profilem Zaufanym ePUAP lub danymi autoryzującymi.

Proszę w takie pole wpisać „N/D” („nie dotyczy”), lub podobny skrót. Dla klasycznych transakcji detalicznych to samo może dotyczyć wymaganych pól z adresem. (W takich transakcjach „na paragon” klient nie jest znany).

TAK, nawet w przypadku składania tzw. „zerowych" deklaracji VAT w okresie rozliczeniowy, należy wygenerować i wysłać JPK_VAT. W takim przypadku należy wypełnić nagłówek pliku JPK_VAT oraz część zawierającą dane identyfikujące podmiot. Pozostałych pozycji merytorycznych pliku nie należy wypełniać i pozostawić puste. Podatnicy, którzy mają obowiązek na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT prowadzić ewidencję sprzedaży i zakupu, mają również obowiązek składania comiesięcznego pliku JPK_VAT.

Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) dla JPK_VAT podpisanego danymi autoryzującymi i wysłanego przez e-bramkę JPK_VAT można sprawdzić przez stronę UPO-JPK DA.


Masz pytania dotyczące
Jednolitych Plików Kontrolnych?

Skontaktuj się z nami

Infolinia: +48 608 43 63 83

group_work Zgoda na pliki cookie