Informacja dotycząca stosowania preparatu ze stabilnym jodem WZÓR
Wzór Informacji dotyczącej stosowania preparatu ze stabilnym jodem
Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 sierpnia 2024 r. w sprawie preparatów ze stabilnym jodem, w jakie wyposaża się osoby znajdujące się w strefie planowania wyprzedzających działań interwencyjnych, zamieszczamy najnowszy wzór informacji w interaktywnym formacie PDF. Dokument obowiązuje od dnia 5 września 2024 r.
Dz.U. 2024 poz. 1263
Załącznik
Informacja dotycząca stosowania preparatu ze stabilnym jodem
Ważne informacje o stosowaniu preparatu ze stabilnym jodem
Po otrzymaniu preparatu ze stabilnym jodem, konieczne jest dokładne zapoznanie się z informacją dotyczącą jego stosowania oraz ulotką dołączoną do opakowania. Ulotka zawiera kluczowe dane na temat dawkowania oraz potencjalnych działań niepożądanych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby omówić możliwość przyjęcia preparatu w sytuacji zagrożenia radiacyjnego.
Kiedy przyjmować preparat ze stabilnym jodem?
Preparat ze stabilnym jodem powinien być przyjmowany wyłącznie na wyraźne wezwanie odpowiednich organów administracji państwowej, które będzie ogłoszone przez środki masowego przekazu w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego prowadzącego do uwolnienia substancji promieniotwórczych do środowiska. Należy ściśle przestrzegać instrukcji dawkowania zawartych w ulotce dołączonej do preparatu.
Dlaczego stosować preparat ze stabilnym jodem?
Przyjęcie preparatu ze stabilnym jodem w odpowiednim momencie przed lub krótko po uwolnieniu radioaktywnego jodu do środowiska może chronić tarczycę, zapobiegając wchłanianiu i kumulowaniu się w niej radioaktywnego jodu. Warto jednak pamiętać, że preparaty te nie chronią organizmu przed skażeniem innymi pierwiastkami promieniotwórczymi niż radioaktywny jod, ani nie odwracają uszkodzeń tarczycy, które już wystąpiły.
Skuteczność ochrony i optymalny czas przyjęcia preparatu
Ochrona tarczycy przed radioaktywnym jodem zależy w dużej mierze od momentu przyjęcia preparatu. Najlepszy efekt ochronny uzyskuje się, gdy preparat zostanie podany w ciągu 24 godzin przed przewidywanym narażeniem na promieniowanie lub w ciągu 2 godzin po takim zdarzeniu. Jeśli nie jest to możliwe, preparat można przyjąć do 8 godzin po początku narażenia, jednak skuteczność ochrony może być wtedy niższa. Zbyt wczesne lub zbyt późne podanie preparatu może nie przynieść oczekiwanych rezultatów lub nawet wywołać negatywne skutki.
Powtórne podawanie dawki i grupy ryzyka
Najczęściej jedna dawka preparatu wystarcza. Jednak w przypadku długotrwałego lub powtarzającego się narażenia na promieniowanie, a także w sytuacji, gdy ewakuacja jest niemożliwa, może być konieczne ponowne podanie dawki. Należy jednak podkreślić, że powtórne podanie preparatu nie jest zalecane noworodkom, kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz osobom powyżej 60. roku życia. Osoby te powinny być w pierwszej kolejności ewakuowane z obszaru zagrożonego promieniowaniem.
Odbiór i wymiana preparatu
Informacje dotyczące otrzymania lub wymiany opakowań preparatu ze stabilnym jodem można uzyskać w Wydziale Urzędu Wojewódzkiego na terenie strefy planowania wyprzedzających działań interwencyjnych.