Wzory Kalkulacji stawki opłat za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji Agencji Mienia Wojskowego, położonego w budynku Skarbu Państwa lub wspólnoty/spółdzielni mieszkaniowej
Kalkulacji stawki opłat za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji Agencji Mienia Wojskowego, położonego w budynku Skarbu Państwa lub wspólnoty/spółdzielni mieszkaniowej
Na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 kwietnia 2024 r. w sprawie opłat za używanie lokali mieszkalnych będących w dyspozycji Agencji Mienia Wojskowego, zamieszczamy w interaktywnym formacie MS Excel, wzory Kalkulacji stawki opłat za używanie 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego będącego w dyspozycji Agencji Mienia Wojskowego, położonego w budynku Skarbu Państwa lub wspólnoty/spółdzielni mieszkaniowej. formularze obowiązują od dnia 26 kwietnia 2024 r.
Uchylony akt prawny: Dz.U. 2016 poz. 1568
Obowiązujący akt prawny: Dz.U. 2024 poz. 544
Dz.U. 2024 poz. 544
Opłaty za użytkowanie lokali mieszkalnych
Opłata za korzystanie z 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych jest naliczana osobno dla każdego rodzaju zasobu mieszkaniowego danego oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego, dalej zwanej „Agencją”, dla lokali:
- położonych w budynkach Skarbu Państwa;
- pozyskanych od spółdzielni mieszkaniowych;
- pozyskanych od towarzystwa budownictwa społecznego;
- pozyskanych w drodze umowy najmu, leasingu, darowizny albo innej umowy cywilnoprawnej, spadku albo zapisu;
- znajdujących się w budynkach, w których istnieje wspólnota mieszkaniowa.
Opłatę za korzystanie z 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych, o których mowa w pkt 2 i 5, nalicza się osobno dla każdej spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej na podstawie ich uchwał oraz kosztów administrowania ponoszonych przez dany oddział regionalny Agencji.
-
Opłatę za korzystanie z 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych, o których mowa w § 2 pkt 1, nalicza się na podstawie kalkulacji stawki opłat, uwzględniając średnią powierzchnię użytkową wszystkich lokali mieszkalnych w danym oddziale regionalnym Agencji, ustaloną jako średnia arytmetyczna ze stanu na pierwszy i ostatni dzień każdego miesiąca okresu, z którego są uwzględniane koszty przy sporządzaniu kalkulacji.
-
Miesięczną opłatę za korzystanie z 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych nalicza się na podstawie kalkulacji stawki opłat.
-
Opłatę za korzystanie z lokali mieszkalnych w skali miesięcznej ustala się jako iloczyn miesięcznej opłaty za korzystanie z 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych oraz powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego.
-
Opłata za korzystanie z lokalu mieszkalnego za jeden dzień wynosi 1/30 opłaty.
Wysokość opłat za użytkowanie lokali mieszkalnych
Wysokość opłat za korzystanie z lokali mieszkalnych ustala się:
- Nie częściej niż raz w roku lub
- Jeżeli w bieżącym roku obrotowym koszty utrzymania lokali mieszkalnych ponoszone przez dany oddział regionalny Agencji odbiegają o ponad 5% od kosztów przyjętych do kalkulacji obowiązującej stawki opłat.
W odniesieniu do lokali mieszkalnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 i 5, wysokości opłat za korzystanie z lokali mieszkalnych nalicza się również w przypadku podjęcia uchwały przez właściwy organ spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.
O wysokości opłat zawiadamia się osoby zamieszkujące w lokalu mieszkalnym, którego opłata dotyczy, nie później niż na 30 dni przed planowaną datą ustalenia jej wysokości. Jeżeli z przeprowadzonej kalkulacji wyniknie, że opłata będzie niższa od dotychczas obowiązującej, osoby te mogą być poinformowane w terminie krótszym.
-
Zaliczki na opłaty pośrednie w skali miesięcznej oblicza się na podstawie poniesionych w roku ubiegłym przez Agencję rzeczywistych kosztów zakupu na potrzeby danego budynku energii cieplnej, energii elektrycznej, gazu i wody oraz odbioru nieczystości stałych i płynnych, zwanych dalej „mediami komunalnymi”, uwzględniając prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określony w ustawie budżetowej na dany rok kalendarzowy.
-
Zaliczki na opłaty pośrednie w odniesieniu do lokali mieszkalnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2–5, oblicza się na podstawie pisemnego zawiadomienia o opłatach za media komunalne, przekazanego przez zarządcę lub właściciela budynku.
-
Zaliczki na opłaty pośrednie za media komunalne dla lokali mieszkalnych, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, oblicza się na okres roku.
-
Analizy kosztów i korekty zaliczek na opłaty pośrednie za media komunalne dokonuje się w cyklu rocznym, po rozliczeniu kosztów za poprzedni rok rozliczeniowy.
-
Zaliczki na opłaty pośrednie za media komunalne w przypadku zmiany warunków zakupu tych mediów można obliczyć w nowej wysokości od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po dniu, w którym nastąpiła zmiana warunków zakupu mediów komunalnych, informując o tym niezwłocznie osoby zamieszkujące lokal.
-
Jeżeli dostawa mediów komunalnych do lokalu mieszkalnego następuje na podstawie umowy zawartej przez dostawcę danego medium komunalnego bezpośrednio z osobą zamieszkującą w tym lokalu, osoba ta rozlicza się bezpośrednio z dostawcą medium komunalnego według cen i opłat wskazanych w zawartej umowie.