23
mar
Zaświadczenie o pozytywnym złożeniu egzaminu ze znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego
Wzór Zaświadczenia o pozytywnym złożeniu egzaminu ze znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego na terytorium Polski
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 marca 2024 r. w sprawie potwierdzania znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Dz.U. 2024, poz. 429
Egzamin znajomości języka polskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu ratownika medycznego
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją".
- W skład komisji wchodzi czterech członków powoływanych i odwoływanych przez Krajową Radę, w tym:
- trzech ratowników medycznych, w tym jeden wskazany przez Krajową Radę;
- osoba posiadająca wykształcenie wyższe w zakresie filologii polskiej.
- Komisja działa na podstawie regulaminu organizacyjnego opracowanego przez tę komisję i zatwierdzonego przez Krajową Radę.
§ 5. Egzamin
- Egzamin składa się z czterech części: dwóch części pisemnych (A i B) i dwóch części ustnych (C i D).
- Część A obejmuje napisanie ze słuchu dyktanda odtwarzanego dwukrotnie z nośnika magnetycznego lub elektronicznego.
- Część B obejmuje rozwiązanie testu składającego się z 10 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru, sprawdzającego rozumienie wysłuchanego dwukrotnie tekstu odtwarzanego z nośnika magnetycznego lub elektronicznego.
- Część C obejmuje sprawdzenie umiejętności czytania i zrozumienia tekstu.
- Część D obejmuje sprawdzenie umiejętności praktycznych w ramach symulowanego udzielania porad pacjentom, w szczególności poprawnego formułowania pytań i wypowiedzi na podstawie wybranych zagadnień z zakresu ratownictwa medycznego i medycyny ratunkowej.
§ 6. Ocena
- Komisja ocenia każdą część egzaminu, przyznając odpowiednią liczbę punktów.
- Komisja przyznaje maksymalnie z części:
- A – 8 punktów;
- B – 10 punktów;
- C – 12 punktów;
- D – 10 punktów.
§ 7. Wynik egzaminu
- Do złożenia egzaminu z wynikiem pozytywnym niezbędne jest uzyskanie z każdej części egzaminu co najmniej 60% liczby punktów możliwych do uzyskania, łącznie nie mniej niż 24 punktów.
- Krajowa Rada wydaje wnioskodawcy, który pozytywnie złożył egzamin, zaświadczenie o pozytywnym złożeniu egzaminu, którego wzór jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§ 8. Ponowne przystąpienie do egzaminu
- Wnioskodawca, który nie uzyskał pozytywnego wyniku z egzaminu, może ponownie przystąpić do egzaminu w kolejnym terminie wyznaczonym przez Krajową Radę. Przepisy § 3 stosuje się.
- W przypadku gdy wnioskodawca ponownie przystąpi do egzaminu, za zaliczone uznaje się te części egzaminu, które wnioskodawca zaliczył podczas poprzedniego egzaminu.
Protokół Egzaminacyjny
- Data i miejsce przeprowadzenia egzaminu
- Imiona i nazwiska członków komisji
- Imiona i nazwiska wnioskodawców
- Liczba punktów uzyskanych przez wnioskodawców z każdej części egzaminu
- Podpisy członków komisji
Wgląd do Protokołu
Wnioskodawcy mają prawo wglądu do części protokołu dotyczącej ich egzaminu. Wniosek w tym celu należy złożyć do komisji w formie papierowej lub elektronicznej.
Wynik Egzaminu
- Krajowa Rada powiadamia wnioskodawcę o wyniku egzaminu za pomocą przesyłki rejestrowanej lub środków komunikacji elektronicznej.
- Upoważnienie do otrzymania wyniku egzaminu zawiera imię (imiona) i nazwisko osoby upoważnionej, numer PESEL (lub inny dokument tożsamości), oraz podpis wnioskodawcy.
Odwołanie od Wyniku
Wnioskodawca może złożyć odwołanie od wyniku egzaminu do Prezesa Krajowej Rady na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej w terminie 14 dni od otrzymania informacji o wyniku egzaminu.
Opłaty
- Opłata egzaminacyjna wynosi 500 zł.
- Opłata za ponowne przystąpienie do egzaminu z każdej części wynosi 100 zł.