Wniosek o nadanie medalu siły zbrojne w służbie ojczyzny

      Wniosek o nadanie medalu siły zbrojne w służbie ojczyzny

      Wzór obowiązujący od dnia 26 października 2023 r.
      — Dz.U. 2023, poz. 2181 (załącznik 1)

      13,00 zł
      (15,99 zł brutto)

      Format produktu

      Okres zgodności z przepisami prawa

      Opis

      Wniosek o nadanie medalu siły zbrojne w służbie ojczyzny

      stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 września 2023 r. w sprawie Medalu Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny Do nadania Medalu Siły Zbrojne przedstawia się żołnierzy zawodowych i pracowników resortu obrony narodowej, w tym także pracowników lub funkcjonariuszy w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego lub Służbie Wywiadu Wojskowego, w tym roku kalendarzowym, w którym do dnia 31 grudnia osiągną wymagany do nadania Medalu Siły Zbrojne okres, o którym mowa w art. 675 ust. 1 ustawy.

      Z wnioskami o nadanie Medalu Siły Zbrojne występują dowódcy jednostek wojskowych, a także dyrektorzy, szefowie, komendanci jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych oraz w urzędzie obsługującym Ministra Obrony Narodowej. 2. W przypadku żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy i pracowników Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub Służby Wywiadu Wojskowego z wnioskami o nadanie Medalu Siły Zbrojne występują odpowiednio szefowie tych służb.

      Wnioski przedstawia się do Ministra Obrony Narodowej za pośrednictwem kierownika komórki organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej właściwej do spraw kadr, nie później niż do dnia 31 maja każdego roku kalendarzowego. Odznakę Medalu Siły Zbrojne wręcza się uroczyście, z zachowaniem ceremoniału wojskowego. 2. Wręczenie odznaki Medalu Siły Zbrojne poprzedza się odczytaniem wyciągu z decyzji Ministra Obrony Narodowej o nadaniu tego Medalu i wypowiedzeniem formuły „W imieniu Ministra Obrony Narodowej wręczam Pani/Panu Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

      Odznakę Medalu Siły Zbrojne nosi się na mundurze lub cywilnym ubiorze wizytowym, na lewej stronie piersi, po odznakach orderów i odznaczeń, przed Medalem za zasługi dla obronności kraju. Odznakę Medalu Siły Zbrojne nosi się podczas uroczystych wystąpień w czasie obchodów świąt i uroczystości państwowych, wojskowych, patriotycznych i religijnych, a także o charakterze rodzinnym, zawodowym i społecznym.

      W przypadku posiadania Medalu Siły Zbrojne w dwóch lub więcej stopniach, nosi się odznakę Medalu najwyższego stopnia. 4. Zamiast odznaki Medalu Siły Zbrojne można nosić jego miniaturkę lub baretkę.

      Data wejścia w życie: 26 październik 2023 r.
      Podstawa prawna: — Dz.U. 2023, poz. 2181

      group_work Zgoda na pliki cookie