
Formularz dotyczące rozliczenia za 2023 i 2024 r.
Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) i należnego podatku dochodowego od osób prawnych
Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) i należnego podatku dochodowego od osób prawnych
Formularz CIT-8 w oddzielnych arkuszach zawiera wszystkie załączniki: CIT-8/O, CIT-D, CIT-ST, CIT-ST/A, CIT/BR, SPR/MT, CIT-MIT, CIT/8SP, CIT/8S, CIT/NZI, CIT/IP, CIT/PM, CIT/WW, CIT/WZ i CIT/KW.
Dotyczy rozliczenia dochodu (straty) za 2023 i 2024 r.
Formularz CIT-8 to dokument, który umożliwia kompleksowe rozliczenie podatku dochodowego, który został wpłacony w ciągu roku podatkowego. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o CIT, rok podatkowy to rok kalendarzowy, chyba że statut spółki stanowi inaczej.
Formularz CIT-8 jest wymagany od różnych podmiotów, w tym:
Do osób prawnych należą spółki z o.o., spółki akcyjne, spółdzielnie i stowarzyszenia.
Spółki komandytowo-akcyjne i komandytowe są również zobowiązane do złożenia formularza CIT-8.
Spółki nieposiadające osobowości prawnej, które mają siedzibę lub zarząd poza granicami Polski, są zobowiązane do złożenia formularza CIT-8, jeżeli są traktowane jako osoby prawne w kraju, w którym mają siedzibę lub zarząd.
Spółki kapitałowe w organizacji, które są na etapie pomiędzy zawarciem umowy spółki a uzyskaniem wpisu w rejestrze przedsiębiorców, muszą również złożyć formularz CIT-8.
Wspólnoty mieszkaniowe i inne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (z wyjątkiem podmiotów bez osobowości prawnej) są również zobowiązane do złożenia formularza CIT-8.
CIT to podatek dochodowy od osób prawnych. Muszą one odprowadzać go zgodnie z aktualnymi zasadami. W zależności od stawki, podatek CIT wynosi:
Gdy rozliczany jest na zasadach ogólnych. Dotyczy to również dochodów z tytułu dywidend, udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski oraz od dochodów zagranicznych spółek mających siedzibę, lub zarząd na terytorium Polski.
Uzyskiwanych na zasadach ogólnych, wyłączając dochody ze źródeł innych niż zyski kapitałowe wskazane w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT. W przypadku obniżonej stawki (9%) warto pamiętać, że dotyczy ona małych podatników oraz podatników dopiero rozpoczynających działalność.
Deklarację CIT-8 należy złożyć w terminie do 3. miesięcy od dnia zakończenia roku podatkowego, za który deklaracja zostaje wypełniona. W tym samym czasie należy również opłacić ewentualne niedopłaty z podatku dochodowego. Jeśli w danym roku podatkowym nie udało się wyliczyć wysokości CIT (np. poniesiono stratę lub przychody zrównały się z kosztami), przedsiębiorca musi złożyć tzw. zerowy CIT-8, w którym przedstawi stosowne zestawienie dla fiskusa.
Dokument wypełnić i złożyć możemy w wersji elektronicznej, przy wykorzystaniu podpisu kwalifikowanego jako potwierdzenia tożsamości osoby mającej prawo do reprezentowania podmiotu przed organami podatkowymi.
check_circle
check_circle