
Formularz obowiązuje od dnia 25 marca 2024 r.
— Dz.U. 2024, poz. 426 (załącznik 12)
stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 marca 2024 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych w egzekucji należności pieniężnych
Data wejścia w życie: 25 marzec 2024 r.
Podstawa prawna: Dz.U. 2024, poz. 426
POUCZENIE DLA SPÓŁKI
• Zajęcie udziału oraz wierzytelności z tego prawa jest dokonane z chwilą doręczenia spółce niniejszego zawiadomienia.
• Spółka nalicza odsetki z tytułu niezapłacenia należności w terminie, należne od następnego dnia po dniu wystawienia zawiadomienia o zajęciu udziału w spółce do dnia przekazania organowi egzekucyjnemu środków pieniężnych uzyskanych z zajęcia. Jeżeli spółka przekazuje organowi egzekucyjnemu środki pieniężne za pośrednictwem rachunku bankowego, nalicza odsetki do dnia obciążenia rachunku bankowego przekazywaną kwotą (art. 70 § 1 i 2 ustawy).
• Przekazując środki pieniężne organowi egzekucyjnemu, spółka podaje informacje niezbędne do prawidłowego rozliczenia tych środków (art. 70 § 2a ustawy). Szczegółowy zakres tych informacji oraz sposób ich przekazywania określają przepisy wydane na podstawie art. 70 § 2b ustawy.
• Jeżeli spółka bezpodstawnie uchyla się od przekazania zajętej wierzytelności albo części wierzytelności organowi egzekucyjnemu, zajęta wierzytelność albo część wierzytelności może być ściągnięta od spółki w trybie egzekucji administracyjnej (art. 71b ustawy).
• Spółka, która nie wykonała lub nienależycie wykonała ciążące na niej obowiązki związane z realizacją egzekucyjnego zajęcia udziału w spółce, odpowiada za szkody wyrządzone z tego powodu wierzycielowi na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego (art. 168c § 1 ustawy).
• Za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków związanych z egzekucją z udziału w spółce może zostać nałożona kara pieniężna do wysokości 3800 zł. Kara ta może być powtarzana (art. 168e § 1 i 2 ustawy).
check_circle
check_circle