
Nota korygująca to dokument, który stanowi podstawę do nanoszenia korekty do faktury VAT. W przypadku otrzymania dokumentu potwierdzającego zakup, który ma wadliwą treść zgodnie z prawem płatnik ma możliwość i pełne prawo do wystawienia dokumentu korygującego na podstawie którego treść zostanie poprawiona. Dokument księgowy umożliwia poprawienie następujących elementów: numeru faktury i daty jej wystawienia, imion i nazwisk lub nazwy sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numerów NIP, daty dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi, jak i daty otrzymania zapłaty, nazwy (rodzaju) towaru lub usługi, terminu płatności, sposobu zapłaty oraz dodatkowych adnotacji na fakturze VAT widniejących na przykład w uwagach.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa wzór noty posiada ograniczenia w przypadku zmian nanoszonych na poszczególne dane. Dokument nie może korygować: stawek podatku, cen, wysokości rabatów, sum należności oraz ilości sztuk. Nota zgodnie z zapisami ustawy o VAT (art. 106k ust. 3) obligatoryjnie powinna zawierać poniższe informacje: adnotacje dotyczącą sygnalizacji, że jest to nota korygująca, numer kolejny wraz z datą jej wystawienia, danych podatnika i nabywcy towarów (usług), takich jak nazwa lub imię i nazwisko, numer identyfikujący podatnika i nabywcę na potrzeby podatku oraz zamieszczenie poprawianej treści oraz treści prawidłowej.
Druk noty korygującej według przepisów prawa wymaga od nabywcy konieczność zaakceptowania przez wystawcę pierwotnej faktury zawartości noty korygującej. Po zatwierdzeniu noty, sprzedawca jest zobowiązany dostarczenia oryginału druku pod adres odbiorcy wraz z podpisem i pieczęciom. Drugi egzemplarz powinien pozostać u sprzedawcy. W momencie wystawienia noty, pierwotna FV przestaje obowiązywać.
check_circle
check_circle