
Pełnomocnictwo do doręczeń (wersja 3)
Wzór obowiązujący od dnia 1 stycznia 2025 r.
— Dz.U. 2024, poz. 1549 (załącznik 2)
stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 października 2024 r. w sprawie wzorów pełnomocnictwa szczególnego i pełnomocnictwa do doręczeń oraz wzorów zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tych pełnomocnictw
📝Wzór dostępny do pobrania w aktywnym formacie PDF
Składający PPD-1: Mocodawca (podatnik, płatnik, inkasent, spadkobierca, następca prawny, osoba trzecia, wnioskujący o wydanie interpretacji indywidualnej lub ogólnej, inny podmiot udzielający pełnomocnictwa do doręczeń) albo pełnomocnik.
Formularz PPD-1 służy do ustanowienia pełnomocnika do doręczeń w postępowaniach podatkowych. Obowiązek ten dotyczy osób, które zmieniają adres zamieszkania na kraj spoza Unii Europejskiej lub nie mają miejsca zamieszkania w UE, a jednocześnie są stroną postępowania podatkowego w Polsce.
Ustanowienie pełnomocnika do doręczeń jest wymagane w dwóch sytuacjach:
W takich przypadkach brak wyznaczenia pełnomocnika może skutkować tym, że korespondencja zostanie uznana za doręczoną na dotychczasowy adres w Polsce, a dokumenty zostaną pozostawione w aktach sprawy.
Pełnomocnika do doręczeń nie muszą wyznaczać osoby, które:
Jeśli masz kilku pełnomocników o tym samym zakresie działania, lub pełnomocnika ogólnego i szczególnego w tej samej sprawie, powinieneś wskazać jednego z nich jako pełnomocnika do doręczeń. W przeciwnym razie organ podatkowy może mieć problem z ustaleniem, który z pełnomocników jest odpowiedzialny za odbiór dokumentów.
Data wejścia w życie: 1 styczeń 2025 r.
Podstawa prawna: Dz.U. 2024, poz. 1549
check_circle
check_circle