
Formularz obowiązuje od dnia 19 kwietnia 2025 r.
— Dz.U. 2024, poz. 490
stanowi załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 kwietnia 2025 r. w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Słyszałeś o Karcie DiLO, znanej również jako "zielona karta"? To oficjalny dokument – Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego – który stanowi przepustkę do priorytetowej opieki dla pacjentów z podejrzeniem lub diagnozą nowotworu. Dowiedz się, czym dokładnie jest, kto może ją wystawić i jakie korzyści daje jej posiadanie.
Karta Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) to specjalny dokument wprowadzony w ramach tzw. pakietu onkologicznego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Jej głównym celem jest usprawnienie i przyspieszenie procesu diagnostyki oraz wdrożenia leczenia u osób, u których podejrzewa się lub stwierdzono chorobę nowotworową.
Choć potocznie nazywana jest "zieloną kartą", w rzeczywistości Karta DiLO jest dokumentem drukowanym na białym papierze. Jej pierwotna wersja była obszerniejsza, jednak od 2017 roku składa się z dwóch stron. Lekarz uzupełnia ją elektronicznie, a pacjent otrzymuje wydruk. Funkcjonuje ona jak priorytetowe skierowanie, umożliwiając ominięcie standardowych kolejek i skorzystanie z tzw. szybkiej ścieżki onkologicznej.
Ważne: Szybka terapia onkologiczna z wykorzystaniem Karty DiLO jest możliwa wyłącznie w placówkach medycznych, które posiadają umowę z NFZ na realizację pakietu onkologicznego. Takie ośrodki często oznaczone są charakterystycznym logo z napisem "Szybka terapia onkologiczna". Karty tej nie uzyskasz w prywatnym gabinecie lekarskim działającym poza systemem NFZ.
Uprawnienia do wystawienia Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego posiadają lekarze pracujący w placówkach z kontraktem NFZ:
Posiadanie Karty DiLO wiąże się z szeregiem udogodnień dla pacjenta:
Proces leczenia w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej można podzielić na kilka etapów:
Po otrzymaniu Karty DiLO od uprawnionego lekarza, pacjent kierowany jest do specjalisty w celu przeprowadzenia diagnostyki wstępnej lub pogłębionej. Zgodnie z założeniami pakietu onkologicznego, czas od momentu zgłoszenia się pacjenta do placówki realizującej diagnostykę do postawienia diagnozy nie powinien przekroczyć 7 tygodni.
Po potwierdzeniu diagnozy nowotworu, pacjent otrzymuje skierowanie na tzw. konsylium. Jest to zespół lekarzy różnych specjalności (m.in. onkolog kliniczny, chirurg onkologiczny, radioterapeuta), często z udziałem psychologa czy pielęgniarki. Zadaniem konsylium jest ustalenie indywidualnego planu leczenia. Pacjent ma prawo wyboru placówki, w której będzie się leczył (spośród tych z kontraktem NFZ). Konsylium wyznacza również koordynatora leczenia, który będzie wsparciem dla pacjenta na dalszych etapach.
Od dnia zgłoszenia się pacjenta do szpitala (lub innej placówki wyznaczonej przez konsylium) do rozpoczęcia leczenia (np. operacji, chemioterapii, radioterapii) nie powinno minąć więcej niż 2 tygodnie. Po zakończeniu leczenia onkologicznego pacjent, wraz z kompletną dokumentacją medyczną zawartą m.in. w Karcie DiLO, trafia pod opiekę odpowiedniego specjalisty lub, w zależności od stanu zdrowia i potrzeb, wraca pod opiekę lekarza POZ.
Tak, leczenie onkologiczne w ramach NFZ jest możliwe również bez posiadania Karty DiLO. Chociaż system zachęca do korzystania z pakietu onkologicznego, niektóre placówki, szczególnie szpitale dziecięce czy oddziały hematologiczne, mogą preferować leczenie poza systemem DiLO. Czasami wynika to ze specyfiki schorzeń wymagających natychmiastowego działania i chęci ominięcia pewnych procedur administracyjnych związanych z kartą.
Niemniej jednak, statystyki wskazują, że posiadanie Karty DiLO generalnie przyspiesza proces diagnostyki i leczenia. Szacuje się, że pacjenci bez tej karty czekają na rozpoczęcie terapii średnio o dwa tygodnie dłużej. Dlatego w większości przypadków warto zadbać o jej uzyskanie, jeśli istnieją ku temu wskazania medyczne.
Data wejścia w życie: 19 kwiecień 2025 r.
Podstawa prawna: — Dz.U. 2025, poz. 490