
Formularz obowiązuje od dnia 16 kwietnia 2022 r.
— Dz.U. 2022, poz. 784 (załącznik 2)
stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 kwietnia 2022 r. w sprawie praktyki zawodowej w aptece
W przypadku odbywania praktyki w kilku aptekach lub odbywania praktyki z przerwami wpisy w dzienniku praktyki zawodowej obejmują informacje dotyczące przebiegu kolejnych etapów praktyki w każdej z aptek – z uwzględnieniem dat rozpoczęcia i zakończenia okresu ich trwania. Odbycie praktyki potwierdzają wszyscy opiekunowie wyznaczeni w każdym z miejsc odbywania praktyki.
Praktyka rozpoczyna się po przygotowaniu pracy dyplomowej i zdaniu egzaminu dyplomowego.
Praktyka trwa 6 miesięcy i obejmuje 960 godzin dydaktycznych, w czasie których powinien być realizowany ramowy program praktyki. Godzina dydaktyczna trwa 45 minut. W przypadku gdy praktyka odbywa się w aptece szpitalnej lub zakładowej, co najmniej 3 miesiące praktyki powinny odbyć się również w aptece ogólnodostępnej.
Osoba odbywająca praktykę, zwana dalej „studentem”, realizuje ją w wymiarze 8 godzin dydaktycznych na dobę, z wyłączeniem sobót, dyżurów nocnych oraz dni wolnych od pracy, o których mowa w art. 1 i art. 1a ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920).
Przedłużenie dobowego czasu wymiaru praktyki jest dopuszczalne na prośbę studenta, za zgodą opiekuna praktyki, o którym mowa w art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty, zwanego dalej „opiekunem”, jednak nie więcej niż do 11 godzin dydaktycznych. Przedłużony dobowy wymiar czasu jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu odbywania praktyki w innych dniach lub dniami wolnymi od praktyki w przyjętym dwumiesięcznym okresie rozliczeniowym.
Miesięczny rozkład czasu praktyki ustala opiekun i zapoznaje z nim studenta co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem kolejnego miesiąca praktyki.
Opiekun prowadzi ewidencję czasu odbywania praktyki w celu ustalenia jej prawidłowego wymiaru i w celu jej zaliczenia.
Student odbywa praktykę zgodnie z opracowanym przez opiekuna i zatwierdzonym przez uczelnię harmonogramem przygotowanym na podstawie ramowego programu praktyki.
Przed rozpoczęciem praktyki opiekun zaznajamia studenta z harmonogramem praktyki, zakresem zadań oraz sposobem wykonywania zadań na wyznaczonych stanowiskach.
W przypadku gdy apteka przestaje spełniać wymogi niezbędne do realizacji ramowego programu praktyki, niezwłocznie następuje zmiana apteki, w której jest odbywana praktyka.
Data wejścia w życie: 16 kwiecień 2022 r.
Podstawa prawna: Dz.U. 2022, poz. 784
check_circle
check_circle