
Oświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej
Formularz obowiązuje od dnia 1 stycznia 2019 r.
— Dz.U. 2024, poz. 1534 (załącznik 1)
Oświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej wzór
stanowi załącznik nr 1 do obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10 października 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej
📝 Wzór Oświadczenia dostępny do pobrania w aktywnym formacie PDF
Nieodpłatna pomoc prawna
Nieodpłatna pomoc prawna to usługa, która obejmuje:
- Poinformowanie osoby fizycznej (dalej "osoba uprawniona") o obowiązującym stanie prawnym oraz jej uprawnieniach i obowiązkach, szczególnie w kontekście toczących się postępowań przygotowawczych, administracyjnych, sądowych lub sądowoadministracyjnych.
- Wskazanie sposobu rozwiązania problemu prawnego osoby uprawnionej.
- Sporządzenie projektu pisma w sprawach dotyczących prawa, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniu przygotowawczym, sądowym lub sądowoadministracyjnym.
- Nieodpłatną mediację.
- Sporządzenie pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu (adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego) w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym z drogą sądową.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie to pomoc dostosowana do indywidualnych potrzeb osoby uprawnionej, mająca na celu podniesienie jej świadomości prawnej oraz wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemów. W zakres tej pomocy wchodzi także:
- Sporządzenie planu działania i pomoc w jego realizacji.
- Porady dla osób zadłużonych, porady mieszkaniowe oraz z zakresu zabezpieczenia społecznego.
- Nieodpłatna mediacja.
Edukacja prawna
Edukacja prawna obejmuje działania mające na celu zwiększenie świadomości prawnej społeczeństwa. W szczególności, edukacja dotyczy:
- Praw i obowiązków obywatelskich.
- Działalności krajowych i międzynarodowych organów ochrony prawnej.
- Mediacji i sposobów polubownego rozwiązywania sporów.
- Udziału obywateli w konsultacjach publicznych oraz procesie stanowienia prawa.
- Dostępu do nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Data wejścia w życie: 1 styczeń 2019 r.
Podstawa prawna: Dz.U. 2024, poz. 1534