17,22 zł
Stosowany w egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym (wersja 5)
Formularz obowiązuje od dnia 25 marca 2024 r.
— Dz.U. 2024, poz. 431 (załącznik 2)
stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 marca 2024 r. w sprawie wzorów tytułów wykonawczych stosowanych w egzekucji administracyjnej
Data wejścia w życie: 25 marzec 2024 r.
Podstawa prawna: Dz.U. 2024, poz. 431
Metody przymusu egzekucyjnego w sytuacjach związanych z obowiązkami niemajątkowymi obejmują kary finansowe w celu wymuszenia, wykonanie substytutu, zabranie ruchomości, zabranie nieruchomości, opróżnienie lokali i innych przestrzeni oraz bezpośredni przymus (zgodnie z art. 1a pkt 12 lit. b ustawy). Dłużnikowi przysługuje możliwość zgłoszenia wierzycielowi za pośrednictwem organu egzekucyjnego zarzutów w związku z egzekucją administracyjną. Zarzuty te powinny precyzyjnie określić istotę żądania oraz przedstawić dowody je popierające (zgodnie z art. 33 § 1 i 4 ustawy). Zgodnie z art. 33 § 2 ustawy podstawą zarzutów w sprawie egzekucji administracyjnej mogą być:
Zgłoszenie zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej przez dłużnika, nie później niż w ciągu 7 dni od daty otrzymania kopii/wydruku tytułu wykonawczego, zawiesza całe lub częściowe postępowanie egzekucyjne do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia tego zarzutu przez organ egzekucyjny (zgodnie z art. 35 § 1 ustawy). Zgłoszenie zarzutu w sprawie egzekucji administracyjnej po terminie 7 dni od daty otrzymania kopii/wydruku tytułu wykonawczego nie powoduje zawieszenia postępowania egzekucyjnego.
Zarzuty w sprawie egzekucji administracyjnej należy zgłosić najpóźniej:
check_circle
check_circle