Wzór obowiązujący od dnia 8 lutego 2025 r. — Dz.U. 2025, poz. 161 (załącznik 2)
11,00 zł
(13,53 zł brutto)
Opis
Kwestionariusz indywidualnej oceny świadka
stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 lutego 2025 r. w sprawie określenia wzoru kwestionariusza indywidualnej oceny pokrzywdzonego i świadka. W kwestionariuszu wskazujemy właściwości i warunki osobiste świadka.
📝 Wzór kwestionariusza dostępny do pobrania w interaktywnym formacie PDF.
lndywidualnej oceny świadka, w oparciu o ten kwestionariusz, należy dokonać, jeżeli u świadka zostaną zaobserwowane lub ustalone na podstawie dokumentów znajdujących się w aktach sprawy:
stan psychosomatyczny lub
cechy zachowania oraz komunikowania się wskazujące, że u świadka występują zaburzenia psychiczne, rozwojowe, zakłócenia zdolności postrzegania lub odtwarzania przez niego postrzeżeń – uzasadniające przekonanie, że przesłuchanie powinno odbyć się w trybie określonym w art. 185e ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2025 r. poz. 46), zwanej dalej „k.p.k.”.
Przed przystąpieniem do wypełniania kwestionariusza zawsze należy ustalić, czy świadek:
włada językiem polskim w stopniu komunikatywnym – aby można było stwierdzić, czy przy przeprowadzanych czynnościach powinien być obecny tłumacz języka obcego;
posiada szczególne potrzeby w komunikowaniu się – aby można było stwierdzić, czy przy przeprowadzanych czynnościach powinien być obecny: a) tłumacz polskiego języka migowego (PJM), b) biegły z zakresu komunikacji wspomagającej i alternatywnej (biegły posługujący się systemem komunikacji, z którego korzysta świadek.
Data wejścia w życie: 8 luty 2025 r. Podstawa prawna: — Dz.U. 2025, poz. 161