
Formularz obowiązuje od dnia 5 kwietnia 2024 r.
— Dz.U. 2024, poz. 504 (załącznik 1)
stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2024 r. w sprawie wzorów zarządzenia zabezpieczenia
Data wejścia w życie: 5 kwiecień 2024 r.
Podstawa prawna: Dz.U. 2024, poz. 504
Zabezpieczenie należności pieniężnych jest możliwe poprzez:
Zobowiązanemu przysługuje prawo wniesienia zarzutu w sprawie zabezpieczenia do wierzyciela za pośrednictwem organu egzekucyjnego. Zarzut ten powinien precyzyjnie określać istotę i zakres żądania oraz przedstawiać dowody je uzasadniające (zgodnie z art. 33 § 1 i 4 ustawy).
Wniesienie zarzutu w sprawie zabezpieczenia musi nastąpić nie później niż:
W przypadku wniesienia zarzutu po upływie terminu 7 dni od otrzymania odpisu/wydruku zarządzenia zabezpieczenia postępowanie zabezpieczające nie jest zawieszane. W takiej sytuacji wierzyciel może, w uzasadnionych przypadkach, wystąpić z wnioskiem o wznowienie zawieszonego postępowania zabezpieczającego (art. 35 § 1a ustawy).
Zmiana zarządzenia zabezpieczenia wyłącza możliwość wniesienia zarzutów w sprawie zabezpieczenia.
Zobowiązany ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia organu egzekucyjnego o zmianie adresu zamieszkania lub siedziby. Brak spełnienia tego obowiązku nie wpływa na skuteczność doręczenia pisma pod adresem dotychczasowym (zgodnie z art. 36 § 3 pkt 2 i § 4 ustawy). Na zobowiązanego, który nie powiadomił organu egzekucyjnego o zmianie adresu, może zostać nałożona kara pieniężna (zgodnie z art. 168d § 3 pkt 1 lit. a tiret pierwsze ustawy).
Zabezpieczenie należności pieniężnych może być dokonane na wniosek zobowiązanego poprzez złożenie kaucji w gotówce lub w innej formie, zgodnie z przepisami ustawy (art. 166 ustawy).
check_circle
check_circle