
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron wiąże się ze zgodą obu stron – pracodawcy i pracownika na zakończenie stosunku pracy. Podstawową właściwością tej formy rozwiązania stosunku pracy jest jego bezkonfliktowy charakter. Obie strony umowy zgodnie decydują o samym fakcie i sposobie rozwiązania łączącej ich umowy o pracę. W takich okolicznościach nie trzeba ustalać przyczyny wypowiedzenia, nie obowiązuje okres wypowiedzenia i można pominąć obowiązujące do tej pory terminy i warunki zatrudnienia.
Do rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron może dojść nawet wtedy, gdy pracownik podlega pod szczególną ochronę przed zwolnieniem, czyli np. będąc w okresie ochronnym z powodu wieku przedemerytalnego. Mimo dużej swobody w kształtowaniu, zawarte porozumienie między pracownikiem a pracodawcą nie może naruszać albo omijać ochronnych norm prawa pracy.
Osoba, która decyduje się na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron nie otrzymuje zasiłku dla bezrobotnych przez okres 90 dni od dnia rejestracji w Urzędzie Pracy oraz nie ma możliwości korzystania z dni wolnych na szukanie zatrudnienia.
Aby dopełnić kwestie formalne, rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron można zrealizować na następujące sposoby:
- pracownik i pracodawca podpisują wspólny dokument - Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
- pracownik składa ofertę rozwiązania umowy o pracę, która zostaje zaakceptowana przez pracodawcę, lub odwrotnie.
check_circle
check_circle