
Wniosek o świadczenie wyrównawcze dla osoby uprawnionej do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki
Aktualizacja formularza: 1 grudnia 2023 r.
Co załatwisz tym wnioskiem
Gdy złożysz ten wniosek oraz niezbędną dokumentację, rozpatrzymy Twoje uprawnienia do świadczenia wyrównawczego dla osoby uprawnionej do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki.
Komu przysługuje świadczenie wyrównawcze:
Świadczenie wyrównawcze przysługuje Ci, jeżeli:
Świadczenie wyrównawcze przysługuje również, gdy jesteś cudzoziemcem legalnie przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku do wniosku dołącz stosowny dokument, który uprawnia Cię do pobytu w Polsce.
Abyśmy mogli przyznać Ci świadczenie wyrównawcze, musisz mieszkać (mieć miejsce zamieszkania) w Polsce oraz:
W jaki sposób ustalimy wysokość świadczenia wyrównawczego
Wysokość świadczenia wyrównawczego ustalimy jako różnicę między wysokością świadczenia pielęgnacyjnego a kwotą pobieranego przez Ciebie świadczenia emerytalno-rentowego. Świadczenie emerytalno-rentowe uwzględnimy w wysokości brutto, łącznie z dodatkami (z wyłączeniem dodatku pielęgnacyjnego) i innymi świadczeniami.
Uwzględnimy także kwotę świadczeń przyznanych przez zagraniczne instytucje właściwe ds. emerytalno-rentowych oraz kwotę innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z tymi świadczeniami na podstawie odrębnych przepisów, poza dodatkiem pielęgnacyjnym.
Jakie dokumenty są potrzebne
Jeśli jesteś uprawniony do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych – załącz do wniosku dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość, wystawiony przez tę instytucję.
Jeśli jesteś cudzoziemcem, dołącz stosowny dokument, który uprawnia Cię do pobytu w Polsce.
Wypłata świadczenia
Twoje świadczenie może być wypłacane na rachunek bankowy w Polsce. Jeśli Twoją emeryturę lub rentę wypłacamy na adres w Polsce, to możesz zmienić dyspozycję wypłaty świadczenia na konto w Polsce. Jeżeli nie masz rachunku bankowego i nie możesz go założyć, nadal będziemy wypłacać Twoją emeryturę/rentę wraz ze świadczeniem wyrównawczym na dotychczasowy adres.
Która placówka ZUS rozpatrzy Twój wniosek
Ten wniosek możesz złożyć w dowolnej placówce. Decyzję w sprawie świadczenia wyrównawczego wyda ta placówka ZUS, która przyznała lub wypłaca Ci emeryturę lub rentę.
Jak wycofać wniosek
Możesz wycofać ten wniosek – pisemnie lub ustnie do protokołu. Nie musisz tego uzasadniać.
Wniosek o świadczenie wyrównawcze z ZUS możesz wycofać:
— jeśli nie otrzymałeś decyzji w tej sprawie,
— w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymałeś decyzję.
Gdy wycofasz wniosek, umorzymy postępowanie w sprawie świadczenia wyrównawczego dla osoby uprawnionej do wcześniejszej emerytury z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki.
Ważne!
Jeśli zmieni się Twój adres, zarówno w toku postępowania, jak i po jego zakończeniu, masz obowiązek zawiadomić o tym fakcie ZUS (organ rentowy). Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.
check_circle
check_circle