
Zaświadczenie płatnika składek
Zaświadczenie płatnika składek Z-3b złóż w razie zmiany rodzaju pobieranego zasiłku. Nie dotyczy to świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli zaświadczenie płatnika składek Z-3b złożyłeś do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego.
Do wniosku o zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński oraz świadczenie rehabilitacyjne dołącz dokumenty określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków. Wypłaty świadczeń z tytułu wypadku przy pracy albo wypadku w drodze do pracy lub z pracy ZUS dokonuje po uprzednim uznaniu zdarzenia za taki wypadek, dlatego też do wniosku dołącz niezbędne dokumenty. W przypadku choroby zawodowej dołącz decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej i zaświadczenie lekarza, które stwierdza że niezdolność do pracy jest spowodowana chorobą zawodową.
Aby otrzymać otrzymać zasiłek chorobowy lub zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny musisz w ZUS złożyć wniosek o zasiłek. Wnioskiem o zasiłek jest:
— jeśli otrzymałeś pierwsze zwolnienie lekarskie – Zaświadczenie płatnika składek Z-3b lub ZAS-53.
— jeśli otrzymałeś kolejne zwolnienie lekarskie za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy:
a) Zaświadczenie płatnika składek Z-3b wypełnione do pkt 1 sekcji Informacja o ubezpieczonym, albo
b) Wniosek o zasiłek chorobowy ZAS-53, albo
c) wydruk zwolnienia lekarskiego, jeśli otrzymałeś go od lekarza.
Jeśli otrzymałeś zwolnienie lekarskie wystawione na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego (zwolnienie lekarskie wystawione w trybie alternatywnym) i lekarz nie wprowadził go do systemu (nie widzisz go na swoim profilu na PUE ZUS) łącznie z Z-3b lub ZAS-53 przekaż do ZUS również otrzymane od lekarza zwolnienie lekarskie.
Poinformuj ZUS o okolicznościach mających wpływ na prawo, wysokość i podstawę wymiaru zasiłku, które uległy zmianie w stosunku do podanych wcześniej.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków.
check_circle
check_circle